"Біла" зарплата або величезний трьохсоттисячний штраф?
опубліковано 15 вересня 2020 року о 16:15

Магдалинівська районна  філія  Дніпропетровського обласного центру зайнятості  інформує: 

 

"Біла" зарплата або величезний трьохсоттисячний штраф?

Криза COVID-19 в черговий раз підкреслила, наскільки незахищені люди, які заради того, щоб отримувати більше грошей "зараз", працюють неофіційно, без трудового договору. Лише декілька цифр. За останніми даними Держстату (за перший квартал 2020 року), в Україні 3,4 млн. людей працюють без офіційного оформлення. Загальна чисельність найманих працівників в Україні станом на кінець травня склала 9,89 млн. Це на 511 тисяч працівників менше, ніж у травні 2019, на 429 тисяч менше, ніж в грудні 2019, а також майже на 40 менше, ніж у квітні 2020. Найважче довелося тим, хто працював без офіційного оформлення – адже лишаючись роботи, вони залишались сам на сам із проблемою, оскільки роботодавець не ніс перед ними жодної відповідальності.

Чому робота без офіційного оформлення це погано?

Декларуйте свою трудову діяльність або трудову діяльність найманих працівників. Багато людей, почувши цю фразу, скажуть, звичайно ж, що "через великі податки простіше отримувати зарплату в конверті (так звана, неофіційна, "чорна" зарплата) і жити за принципом "тут і зараз". Але кожен хоче захищеності та впевненості в майбутньому, чи не так? Тому, без емоцій, подумайте над наступним.

Ви – найманий працівник. Що для вас краще: отримувати 10 000 гривень в конверті або 6 400 гривень після вирахування податків (як правило, їх платить за вас ваш роботодавець, а на руки ви отримуєте залишок)?

На перший погляд, здається краще обрати конверт із 10 000 гривень, адже ви отримуєте на руки більше "живих" грошей, які ви можете витратити прямо тут і зараз. Який в цьому варіанті (чорній зарплаті) є ще позитивний момент? У тому й річ, що ніякого. Взагалі! Плюс тільки в тому, що ви отримуєте трохи більше грошей сьогодні. Усе. А що буде завтра? Невідомо.

ТОМУ, погоджуючись на неофіційну роботу:

ВИ ПОГОДЖУЄТЕСЯ З ТИМ, ЩО ВАМ НЕ ПОТРІБЕН СОЦІАЛЬНИЙ ПАКЕТ, до якого входять: страховка, лікарняний, не дай Боже, компенсація в разі нещасного випадку, тощо;

ВИ дозволяєте несумлінному РОБОТОДАВЦЮ ЗВІЛЬНИТИ ВАС БЕЗ ПОПЕРЕДЖЕННЯ (навіть заднім числом) АБО ОШТРАФУВАТИ БЕЗ ПОЯСНЕННЯ ПРИЧИН;

про відпускні, соціальні програми (наприклад, субсидії), а тим більше, про гідну пенсію в старості, і мови бути не може.

А якщо Ви підприємець, який наймає на роботу людей без трудової угоди, то будьте готові до різних позапланових витрат. У тому числі:

- на навчання персоналу, тому що досвідчені фахівці зажадають офіційного оформлення та "білу" зарплату;

- на модернізацію свого виробництва або закупівлю товару для розширення асортименту, тому що вам буде складно отримати кредит в банку або залучити додаткові інвестиції;

- на погашення штрафу за порушення трудового законодавства, тому що рано чи пізно ви потрапите під перевірку інспекції праці;

- на оплату податків, які держава або місцева влада змушені додатково призначати або підвищувати, щоб отримати в бюджет хоч якісь гроші на соціальні програми. Тому що завтра ваша старенька мама прийде за пенсією, а дружина - за допомогою на дитину. І держава має ці кошти їм виплатити. А ще на зарплату з державного бюджету чекають лікарі, вчителі, рятувальники, пожежники, і так далі.

Так що? Ви готові ставити під загрозу себе, свою родину чи бізнес, на створення якого Ви витратили багато років свого життя? Мабуть ні.

Із 1 вересня посилюється контроль за неофіційним працевлаштуванням

Для виведення економіки з тіні, в Україні з початку року працюють інспектори праці. На період карантину їх дії було обмежено. Тепер, із червня 2020 року, все повертається на свої місця. За три місяці літа інспектори вже провели роз'яснювальну роботу зі 153 тис. роботодавцями. У результаті, розбіжність між фактичною чисельністю працівників і кількістю оформлених трудових договорів становить майже 100 тисяч.

Під перевірку потрапляють роботодавці, у яких:

- обсяг виконаних робіт/наданих послуг не відповідає фактичній чисельності найманих працівників;

- встановлена невідповідність фактичної кількості співробітників даним Реєстру застрахованих осіб;

- зменшилась кількість найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після його пом'якшення;

- приховують трудові відносини, підміняючи їх іншими видами цивільних або господарських відносин.

Як позитивний результат слід зазначити: якщо впродовж 2020 року до травня включно спостерігалась тенденція до зменшення кількості застрахованих людей, то за результатами проведеної інформаційної роботи в червні 2020 року кількість застрахованих робітників за місяць зросла вже на 59 тисяч.

Із 1 вересня робота інспекторів праці буде продовжена. Закликаємо всіх роботодавців, перш за все, бути чесними перед собою, із відповідальністю ставитись до своїх працівників та вести легальну роботу. Тільки так в державі буде забезпечена соціальна відповідальність, рівність прав і обов’язків.

Сьогодні більша частина роботодавців та близько 10 мільйонів українців, які офіційно працюють, платять податки й збори. Завдяки цьому отримують фінансування та підтримку в тому числі, школи та лікарні, де навчаються та отримують медичну допомогу діти тих, хто ухиляється від офіційного оформлення. Крім того, ремонтуються й будуються дороги, по яким їздять всі без виключення (!). Також за кошти державного бюджету у складний коронавірусний час забезпечуються всім необхідним медичні заклади, а лікарі отримують підвищені зарплати. Тому питання декларування трудових відносин – сьогодні питання номер один.

Як би пафосно це не звучало. Але, якщо ми хочемо жити в країні кращих змін, гідних зарплат, нормальних умов праці, високих темпів зростання, то починати треба не з сусіда або свого керівника. Починати треба з себе. Задекларуйте свою працю сьогодні. Тим самим ви забезпечите собі захист і впевненість завтра.Біла зарплата docx.docx


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux